13 października 2023 wzięliśmy udział w konferencji od Sensorycznie i Na Serio.
Cel wydarzenia był prosty – podniesienie świadomości w kontekście osób, które w większym lub mniejszym stopniu czują się wykluczone w sieci, czyli min. w kontekście niemal wszystkich użytkowników Internetu z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Konferencja została zorganizowana tuż przed hackathonem (w piątek). Była bardzo wartościowa a treści zostały przedstawione w kreatywny sposób – od praktyków dla praktyków.
Wyłapaliśmy mnóstwo ciekawych faktów, tipów, ale znalazły się również tematy, które nie są
nam obce z uwagi na charakter naszej pracy. Wydarzenie dało solidną podstawę i cenne wskazówki, które potem przydały się przy tworzeniu rozwiązania na maratonie.
Mały przerywnik… Przy okazji rekomendujemy naszego bloga: https://wcag-audyt.pl/blog/. Można tam znaleźć dużo wartościowych artykułów o dostępności cyfrowej, wytycznych WCAG2.1 czy informacji o deklaracji dostępności i wielu innych kwestiach związanych z prawidłową
cyfryzacją treści.
14-15 października 2023 były dniami pełnymi wyzwań i intensywnej pracy. Hackathon, podobnie jak konferencja, skupiał się w temacie dostępności cyfrowej.
Całe wydarzenie oraz konferencja miały miejsce w siedzibie głównego partnera – Tesco Technology w Krakowie. Zadanie maratonu polegało na przedstawieniu projektu/idei, który w pewien sposób ułatwi tworzenie bardziej dostępnego środowiska w Internecie.
Po krótkim wprowadzeniu i zapoznaniu z pozostałymi uczestnikami dobraliśmy się w kilkuosobowe grupy – to był moment żeby zacząć pracę nad projektem.
Bez zbędnego przeciągania, rozpoczęliśmy naprawdę szybko od rozplanowania pracy. Cel był szczytny a więc i motywacja rosła z godziny na godzinę.
Wszyscy mieliśmy określone zadania w realizacji projektu. Dzięki zróżnicowanej wiedzy i doświadczeniu każdy z nas był w stanie dołożyć swoją „cegiełkę”.
Przeprowadziliśmy sporo rozmów i wywiadów z osobami wykluczonymi. Wiele się dowiedzieliśmy, co dało nam solidny fundament pod dalsze decyzje i działania.
Sporo wypowiedzi nas zaskoczyło, uświadomiło kwestie, które w pewnym stopniu były dla nas nieoczywiste.
Uzyskaliśmy masę informacji dotyczących problemów, które napotykają użytkownicy w sieci – od podpisywania dokumentów, po uzyskiwanie dobrych źródeł informacji, czy nawet wykonywanie powtarzalnych czynności, które zajmują sporo czasu.
I BINGO! Jeśli chodzi o ostatnią kwestię trafiliśmy z naszym pomysłem w przysłowiową „dziesiątkę”.
Zdecydowaliśmy się opracować prototyp narzędzia, które będzie zapisywać powtarzalne czynności wykonywane w Internecie, aby użytkownik mógł bez problemu do nich wrócić.
Przez kolejne kilkanaście godzin pracowaliśmy nad jego koncepcją, wyglądem, funkcjami jakie ma spełniać, aby finalnie po stworzeniu projektu nazwać go „RePeter”.
Po wielu rozmowach i zapytaniach okazało się, że wielu osobom bardzo spodobał się nasz pomysł. Wszyscy podchodzili do tematu entuzjastycznie, więc działaliśmy dalej…
I udało się. Zajęliśmy 1 miejsce! Poza tym zdobyliśmy górę przydatnej wiedzy i podstawę do dalszego rozwoju pomysłu.
Bardzo dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za zaangażowanie i pomoc oraz za rady, które pomogły opracować nam nasze narzędzie.
Szczególne podziękowania dla organizatorów Magdaleny Dydyszko, Piotra Kowalskiego oraz głównego partnera Tesco Technology za możliwość udziału w tym inspirującym wydarzeniu.
Wielkie podziękowania należą się też osobom bez których sporo kwestii zostałoby nierozpracowanych, czyli Dawidowi i Paulinie, z którymi przeprowadziliśmy długie i wartościowe rozmowy.
Co dalej?
Dziś wdrażamy pomysły i zdobytą wiedzę w życie! Zostańcie z nami i czekajcie na dalsze newsy dotyczące projektu.
STAY TUNED…