INFOLINIA +48 698 694 905

Logo Audyt WCAG 2.1
Dostępność cyfrowa

Oficjalna konferencja Ministerstwa – Polski Akt o Dostępności

prezentacja - Polski Akt o Dostępności - Inauguracja na środku; po lewej flagi Polski i UE
źródło: transmisja na żywo player.expertlab.pl

W tamtym tygodniu we środę (12.06.2024) odbyła się konferencja organizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej inaugurująca wejście w życie Polskiego Aktu o Dostępności. 

Spotkanie było transmitowana online i trwało kilka godzin.
Tymczasem przedstawiamy kluczowe wnioski z tego wydarzenia, które na pewno przydadzą się podczas planowania wdrożenia dostępności w Twojej firmie.

Polski Akt o Dostępności - ważne informacje

Polski Akt o Dostępności zostanie wdrożony w Polsce już 28 czerwca 2025 roku. Został opracowany na bazie istniejącego obecnie Europejskiego Aktu o Dostepności (EAA) i finalnie przyjęty przez sejm w kwietniu. 

Jakie są założenia dodatkowo wprowadzanych norm dostępnościowych? Według ustaleń w życie wejdą ułatwienia dotyczące w szczególności osób niepełnosprawnych (ale nie tylko) odnośnie funkcjonowania głównie w świecie technologii, który bardzo szybko się rozwija. 

Właściciele będą mieli za zadanie dostosować obszar swojej działalności, tak aby odbiorcy nie mieli większych problemów w skorzystaniu z ich oferty.

Transformacji ulegną m. in.:

• Systemy sprzętu komputerowego ogólnego przeznaczenia i ich systemy operacyjne,
• Urządzenia samoobsługowe (terminale płatnicze, bankomaty, automaty biletowe itp.),
• Czytniki książek elektronicznych,
• Dostęp do audiowizualnych usług medialnych,
• Usługi bankowości detalicznej,
• Usługi handlu elektronicznego.

Bez wątpienia, aby odpowiednio przygotować się na nadciągające zmiany, już teraz warto rozważyć opcję zapewnienia dostępności, aby zdążyć przed wejściem w życie ustawy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami a umówimy Cię na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem ds. dostępności. Doradzimy i pomożemy Ci zrozumieć oraz odpowiednio wdrożyć rozwiązania, bez narażenia się na obciążenia i dodatkowe koszty.
Obowiązuje limit ilości spotkań online w miesiącu (maks. 8) – wyprzedź innych i zarezerwuj swój termin już dziś.

Dostępność to szansa czy wyzwanie?

Dla wielu osób zapewnienie dostępności na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej jest nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim ze względu na brak czasu i dodatkowe koszty.

W rzeczywistości jest to dość oczywisty proces, który umożliwia dostęp do treści usług czy produktów nie tylko osobom niepełnosprawnym ale również osobom z chwilowymi niedyspozycjami czy nawet seniorom. Taka grupa z roku na rok rośnie a jej reprezentanci coraz częściej sięgają po rozwiązania elektroniczne, ponieważ najzwyczajniej ułatwiają im życie.

W Polsce, tylko w ciągu ostatniego roku (2023), zainteresowanie e-zakupami wśród osób starszych wzrosło aż o 5%! Obecnie jest to 35% osób w wieku 50+ korzystających z rozwiązań e-commerce. Dlaczego, więc wykluczać tak sporą i wciąż rosnącą grupę z możliwości dokonywania zakupów w Internecie?

Prędzej czy później każdy z nas będzie potrzebował prostych i sprawnych rozwiązań na wysokim poziomie użyteczności. Warto już teraz wdrożyć je u siebie, aby zyskać więcej w dłuższym okresie czasu. 

Dostępność nie tylko pomaga bez przeszkód poruszać się w sieci, ale również poszerza grono lojalnych i wartościowych klientów. Dodatkowo w dłuższej perspektywie poprawia widoczność w wyszukiwarkach (SEO), wzbudza zaufanie odbiorców i wzmacnia prestiż firmy. Warto więc traktować wdrożenie dostępności jako szansę z uwagi na szeroki wachlarz pozytywów.

osoby dokonujące zakupów w Internecie z podziałem na wiek (50+ to 35%, 35-49 to 33%,...) - raport Gemius

Grupa docelowa - Seniorzy

Dlaczego warto ułatwić seniorom i osobom niepełnosprawnym korzystanie z naszych usług w Internecie? Należy pamiętać, że jest to grupa stale rosnąca. Jak zapewne każdy wie, w Polsce mamy starzejące się społeczeństwo, które z biegiem czasu będzie wymagało coraz większej uwagi.

W 2022 r. osób w wieku 60+ było ponad dwa razy więcej (9,8 mln) niż osób w grupie wiekowej 18-29 lat (4,7 mln)! Osób z niepełnosprawnością jest w rzeczywistości od 4 do 7 mln (Źródło danych: GUS, GOV).

źródło: transmisja na żywo player.expertlab.pl

Zdobądź środki na zapewnienie Dostępności

Należy pamiętać, że ta ustawa zapewnia wszystkim, niezależnie od wieku czy sprawności, możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym.

Adresuje uniwersalne potrzeby, jak dostęp do bankomatów czy e-sklepów, eliminując bariery, które dotykają nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale też starsze osoby czy tych z czasowymi ograniczeniami.

Na konferencji zaproponowano rozwiązanie, które może docenić znaczna część przedsiębiorstw a mianowicie możliwość umorzenia pożyczki na dostępność dla przedsiębiorców. 

Warunki umorzenia (Źródło: Portal Funduszy Europejskich):

  • Częściowe umorzenie kapitału: do 30% kapitału pożyczki
  • Kryteria umorzenia:
    • 15% – po prawidłowym zrealizowaniu inwestycji i rozliczeniu wydatków finansowanych pożyczką
    • 15% – w przypadku uzyskania certyfikatu dostępności w rozumieniu art. 19 ustawy z dnia 19.07.2019 o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

Planujesz wykonać audyt dostępności i masz na to przeznaczony budżet? Sprawdź ceny naszych usług i skorzystaj z wiedzy doświadczonych ekspertów.