W tamtym tygodniu we środę (12.06.2024) odbyła się konferencja organizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej inaugurująca wejście w życie Polskiego Aktu o Dostępności.
Spotkanie było transmitowana online i trwało kilka godzin.
Tymczasem przedstawiamy kluczowe wnioski z tego wydarzenia, które na pewno przydadzą się podczas planowania wdrożenia dostępności w Twojej firmie.
Polski Akt o Dostępności zostanie wdrożony w Polsce już 28 czerwca 2025 roku. Został opracowany na bazie istniejącego obecnie Europejskiego Aktu o Dostepności (EAA) i finalnie przyjęty przez sejm w kwietniu.
Jakie są założenia dodatkowo wprowadzanych norm dostępnościowych? Według ustaleń w życie wejdą ułatwienia dotyczące w szczególności osób niepełnosprawnych (ale nie tylko) odnośnie funkcjonowania głównie w świecie technologii, który bardzo szybko się rozwija.
Właściciele będą mieli za zadanie dostosować obszar swojej działalności, tak aby odbiorcy nie mieli większych problemów w skorzystaniu z ich oferty.
Transformacji ulegną m. in.:
• Systemy sprzętu komputerowego ogólnego przeznaczenia i ich systemy operacyjne,
• Urządzenia samoobsługowe (terminale płatnicze, bankomaty, automaty biletowe itp.),
• Czytniki książek elektronicznych,
• Dostęp do audiowizualnych usług medialnych,
• Usługi bankowości detalicznej,
• Usługi handlu elektronicznego.
Bez wątpienia, aby odpowiednio przygotować się na nadciągające zmiany, już teraz warto rozważyć opcję zapewnienia dostępności, aby zdążyć przed wejściem w życie ustawy.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami a umówimy Cię na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem ds. dostępności. Doradzimy i pomożemy Ci zrozumieć oraz odpowiednio wdrożyć rozwiązania, bez narażenia się na obciążenia i dodatkowe koszty.
Obowiązuje limit ilości spotkań online w miesiącu (maks. 8) – wyprzedź innych i zarezerwuj swój termin już dziś.
Dla wielu osób zapewnienie dostępności na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej jest nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim ze względu na brak czasu i dodatkowe koszty.
W rzeczywistości jest to dość oczywisty proces, który umożliwia dostęp do treści usług czy produktów nie tylko osobom niepełnosprawnym ale również osobom z chwilowymi niedyspozycjami czy nawet seniorom. Taka grupa z roku na rok rośnie a jej reprezentanci coraz częściej sięgają po rozwiązania elektroniczne, ponieważ najzwyczajniej ułatwiają im życie.
W Polsce, tylko w ciągu ostatniego roku (2023), zainteresowanie e-zakupami wśród osób starszych wzrosło aż o 5%! Obecnie jest to 35% osób w wieku 50+ korzystających z rozwiązań e-commerce. Dlaczego, więc wykluczać tak sporą i wciąż rosnącą grupę z możliwości dokonywania zakupów w Internecie?
Prędzej czy później każdy z nas będzie potrzebował prostych i sprawnych rozwiązań na wysokim poziomie użyteczności. Warto już teraz wdrożyć je u siebie, aby zyskać więcej w dłuższym okresie czasu.
Dostępność nie tylko pomaga bez przeszkód poruszać się w sieci, ale również poszerza grono lojalnych i wartościowych klientów. Dodatkowo w dłuższej perspektywie poprawia widoczność w wyszukiwarkach (SEO), wzbudza zaufanie odbiorców i wzmacnia prestiż firmy. Warto więc traktować wdrożenie dostępności jako szansę z uwagi na szeroki wachlarz pozytywów.
Dlaczego warto ułatwić seniorom i osobom niepełnosprawnym korzystanie z naszych usług w Internecie? Należy pamiętać, że jest to grupa stale rosnąca. Jak zapewne każdy wie, w Polsce mamy starzejące się społeczeństwo, które z biegiem czasu będzie wymagało coraz większej uwagi.
W 2022 r. osób w wieku 60+ było ponad dwa razy więcej (9,8 mln) niż osób w grupie wiekowej 18-29 lat (4,7 mln)! Osób z niepełnosprawnością jest w rzeczywistości od 4 do 7 mln (Źródło danych: GUS, GOV).
Należy pamiętać, że ta ustawa zapewnia wszystkim, niezależnie od wieku czy sprawności, możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym.
Adresuje uniwersalne potrzeby, jak dostęp do bankomatów czy e-sklepów, eliminując bariery, które dotykają nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale też starsze osoby czy tych z czasowymi ograniczeniami.
Na konferencji zaproponowano rozwiązanie, które może docenić znaczna część przedsiębiorstw a mianowicie możliwość umorzenia pożyczki na dostępność dla przedsiębiorców.
Warunki umorzenia (Źródło: Portal Funduszy Europejskich):
Planujesz wykonać audyt dostępności i masz na to przeznaczony budżet? Sprawdź ceny naszych usług i skorzystaj z wiedzy doświadczonych ekspertów.